Ще не засіяне поле

0 Comments

Урок “Написання НЕ з дієприкметниками”

Конспект уроку на тему ” Правопис НЕ з дієприкметниками”. Запропонований матеріал призначений для вчителів української мови та літератури. Укладено відповідно до навчальної програми з української мови для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

Тема уроку: Правопис НЕ з дієприкметниками разом і окремо.

Мета:

  • сформувати в учнів навички написання не з дієприкметниками разом і окремо;
  • розвивати творчі вміння зіставляти, порівнювати, моделювати мовні явища;
  • сприяти збагаченню словникового запасу школярів;
  • виховати любов до рідного краю, до рідної мови.

Очікувані результати:

  • учні вміють правильно писати не з дієприкметниками, окремо і разом;
  • пояснюють орфограми в дієприкметниках;
  • знаходять і виправляють в реченні помилки на вивчені орфографічні і граматичні правила;
  • знають значення дієприкметника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Написання не з дієприкметниками»

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.Дослідження-зіставлення.
Запишіть речення. Назвіть дієприкметник. Визначте, яким членом речення він виступає. Порівняйте написання дієприкметників з не. Чим пояснити різне написання?
Біля тину стояла нефарбована лавка.
Біля тину стояла ніколи не фарбована лавка.

(Учні роблять висновки про однакову синтаксичну роль дієприкметника, але наявність пояснювального слова при дієприкметнику впливає на правопис з часткою не).

Коментований диктант (усно). Як правильно записати?(разом з не, бо…., окремо, бо….)

Не зав’язаний добре сніп; нездійснене бажання; поле незоране; нескошена трава; не сказане, а написане вітання; ні до кого не спрямоване слово; незамкнені двері; довго не стихаючий вітер; нескінченні мрії; нескінчена розмова; невмолима людина; незгасаюче вогнище.

2. Самостійна робота.
Спишіть речення, розкриваючи дужки. Поясніть написання не з дієприкметниками.
Мінливі, (не)стримні хмаринки тихо пливуть і тануть. Твори молодих ще ніким (не)читані, (не)аналізовані, (не)критиковані, тому (не)відомі. Крізь милували око рослини, (не)розповсюджені в цій країні, а привезені. У льотчика серце (не)схитне й тверде.

3. Тестове завдання . (Завдання в парах із взаємоперевіркою)
У якому рядку всі слова з часткою не пишуться окремо?
А Не/довантажена машина; не/скопана, а зорана земля; хата не/побілена;
Б мною не/підметена підлога; не/фарбовані стіни, а лаковані; не/вишитий дівчиною рушник;
В не/доплетений кошик; лист не/написаний; не/прополені вчасно грядки;
Г не/замкнені двері; не/дописаний вірш; не/вивчений учнем урок.

4.Лінгвістичне спостереження з елементами аналізу.Аналіз таблиці

НЕ З ДІЄПРИКМЕТНИКАМИ ПИШЕТЬСЯ

Урок “Правопис частки НЕ з різними частинами мови”

Розробка уроку у формі турніру на правопис частки НЕ з різними частинами мови. Конспект рекомендований для використання викладачами та вчителями української мови в загальноосвітніх та вищих навчальних закладах

Тема: Написання частки НЕ з різними частинами мови

Мета:

  • повторити, поглибити, закріпити знання студентів про написання частки НЕ з іменниками, прикметниками, дієсловами, дієприкметниками;
  • розвивати творчі здібності студентів, увагу, спостережливість;
  • прищеплювати любов до знань, до рідної мови, до народної мудрості.

Тип заняття: урок-турнір.

Обладнання: картки, таблиці, презентаційні міні-проекти груп «Країна частки НЕ».

Міжпредметні зв’язки: українська література.

Структура заняття і розрахунок часу:

І. Організаційна частина – 8 хвилин.

ІІ. Основна частина заняття – 65 хвилин.

ІІІ. Заключна частина заняття – 7 хв.

  1. Фурдуй М.І. Українська омва. Практикум з правопису: Навч.посібник/За ред..В.В.Різуна. – Київ: Либідь, 2004.-272 с.
  2. Шевчук С.В. Сучасна українська літературна мова: Навч.посібн. – 2-ге, вид. виправл. І доп. / С.В.Шевчук, Т.М.Лобода. – К.: Арій. 2008. – 384 с.

І. Оголошення теми, мети.

Сьогодні планета Земля стане ареною ще небувалого в історії людства турніру. Рівно о 10. 30 схрестять свої мечі і шпаги нездоланна, сили незліченної воїтелька Частка НЕ і бійці зі скромнішими досягненнями, але менш скромними бажаннями перемогти – І курсу медичного коледжу.

Просимо всіх роззяв не ловити гав і поспішати на поле бою.

Умови турніру такі:

  • правильне виконання кожного завдання – 1 бал. У кожного на партах є картки самоконтролю та взаємоконтролю. За результатами виконання ви ставите собі оцінки.
  • Розпочинаємо турнір.

І тур – «Розвідка боєм»

Перевірка домашнього завдання. Робота в парах.

  • Використовуючи метод «Прес», вам необхідно кожному придумати фразу, починаючи зі слів «Я стверджую, що….», а сусіду по парті необхідно подумати і погодитись або ні з даним твердженням, а потім ролі міняються. Наприклад, «Я стверджую, що частка НЕ завжди пишеться окремо». Так чи ні?

ІІ тур – Огляд військових частин».

Представлення командами міні-пректів «Країна частки НЕ».(Студенти отримали випереджальне завдання розповісти у цікавій формі, використовуючи технологію «Фантастична добавка», про країну частки НЕ).

ІІІ тур – «Бій помилкам у зошитах».

  • Це наша орфохвилинка. Бо Частка НЕ із царства Цариці Орфографії, а про правила в цьому царстві ми забувати не можемо, не маємо права.

На дошці: де (хто), хтозна (чому), будь (який), ні (до) кого, до (в) подоби, на (жаль), с (покон) віку, віч (на) віч, раз (у) раз, будь (з) ким, видимо (не) видимо, аби (чого).

ІV тур. – «Тур знаючих».

2 студенти повинні у дві колонки виписати з речень слова з НЕ – разом або окремо.

1. Не одежа красить людину, а добрі діла.

2. Неправдою далеко зайдеш, та назад не вернешся.

3. Згода будує, а незгода руйнує.

4. Слово не горобець: випустиш – не впіймаєш.

5. Жити в неволі нестерпно.

6. Не кажи «гоп», доки не перескочиш.

7. Перемагають труднощі розумом, а небезпеку досвідом.

8. Незнайко на печі лежить, а знайко по дорозі біжить.

V тур. – «Тур знаючих і вмілих»

Відрізнити, де в іменниках частка НЕ нас заплутує, бо вона там не частка, а корінь. Згрупувати іменники, які завжди пишуться разом (там НЕ корінь), і які можуть писатися разом – тоді НЕ є префіксом, і окремо – тоді НЕ є справді часткою. Позначити корінь (1 колонка), префікс (2 колонка).

1 колонка (разом завжди) 2 колонка (і разом, і окремо)

небога небезпека (загроза)

недоліки небилиця (казка)

невдаха неволя (рабство)

ненажера недоля (лихо)

неук недруг (ворог)

немовля неприязнь (ворожість)

невід неспокій (тривога)

недуга неточність (похибка)

невіглас несправедливість (кривда)

небіжчик невчення (дурнішання)

VІ тур – «Тур ворогів НЕДО»

Записаний вірш Д. Куровського

Недо – вічний не/дороба,

не/доводько до кінця.

Все йому не/до/вподоби,

Все йому не/до/лиця.

З ним і в школі теж морока:

Не/додому йде по зміні,

Не/до книжки – на пусте.

Не/доходить до хлопчини, що не/доуком росте.

VІІ тур – «Бліцтурнір» Блискавка

Написання разом і окремо НЕМАЄ і НЕ МАЄ

1. Немає маленьких людей, є лиш душі малі.

2. Хто нічого не робить, той ніколи не має часу.

3. Хто розуму не має , тому й коваль не вкує.

4. Щастя вічного, на жаль, немає.

5. Немає на світі нічого страшнішого за зраду.

6. Вона не має Бога у серці.

7. Життя не має ціни.

8. Немає пісні без любові.

Російська приказка: «На нет и суда нет». – Як нема , то й дарма.

VІІІ тур – «Турнір ерудитів».

НЕ з прикметниками.

  1. Невмирущі пісні склав наш народ.
  2. Душа народу не сліпа, вона стоока.
  3. Без мистецтва життя було б непривітним, незатишним.
  4. Дорога до лісу не далека, але й не близька
  1. У невмілого руки не болять.
  2. Микола вже був не молодий хлопець, а чоловік з довгими вусами.
  3. Незабаром до кімнати зайшов немолодий лікар.

ІX тур – «Тур перекладачів»з російської мови.

  1. неожиданный поступок – не сподіваний вчинок;
  2. неряшливый вид – не охайний вигляд;
  3. необозримые просторы – не озорі простори;
  4. неосуществленные мечты – не здійсненні мрії;
  5. непоколебимый характер – не зламний характер.

X тур – «Турнір кмітливих».

1. У Росії до революції пани не доїдали , і селяни недоїдали .

2. Рідна мати моя, ти ночей не доспала.

3. Я в школу запізнююсь. бо недосипляю .

Запишіть у дві колонки:

Разом (префікс) Окремо (частка НЕ)

  1. недо платити здачу; не допустити до іспитів;
  2. недо вантажити вагон; не доторкнутися до мрії;
  3. недо шити сорочку; не дозволити вийти;
  4. недо їсти кашу; не догнати його;
  5. недо люблювати його; не доб’єшся нічого;
  6. недо оцінювати учня; не добачив помилку.

НЕ з числівниками і займенниками.

  1. Не ти, брате, перший, не ти й останній.
  2. Старезний дуб шумів не один вік.
  3. Для художника треба володіти неабияким талантом.
  4. Гей, у полі та й не перше жито дозріва.
  5. Це вам неабихто , а сам Іван Іванович.
  6. Він сам не свій з переляку.
  7. Та у цьому ділі він не п’яте колесо до воза.

XІ тур – «Турнір знавців фразеологізмів».

  1. Не бий лежачого – не завдай шкоди слабому.
  2. Не прошений гість гірше татарина – той, хто з’явився без попередження.
  3. Не покладаючи рук – старанно.
  4. Весна не за горами – близько.
  5. Не ликом шитий – здібна людина.
  6. Битий не битого везе – знущатися над постраждалим.
  7. Не всі дома, половина поїхала – про людину дурнувату, не сповна розуму.
  8. Сісти не в свої сани – братися не за своє діло.
  9. Серце як не вискочить тривожно, при сильному хвилюванні.
  10. І за вухом не свербить – байдуже.
  11. Мізинця не вартий – нікчемний у порівнянні з кимсь.
  12. Не бачити далі власного носа – бути обмеженим.
  13. Не вартий дірки з бублика – не заслуговує уваги.
  14. Не спіши поперед батька в пекло.
  15. Не в свої сани не сідай – не берись не за своє діло.

XІІ тур – «Турнір спостережливих».

НЕ з дієприкметниками

Разом : Окремо:

не знаний герой не знаний тут

не вивчений вірш не вивчений учора

не полоханий птах не полоханий ніким

не чуваний успіх не чуваний ніколи

не задоволені виборці не задоволені зовсім

не засіяне поле ще не засіяне поле

НЕ з прислівниками

  1. Не легко бути людиною.
  2. У дружньому колективі не порозуміння тривають не довго.
  3. Тільки той прожив не марно, хто злу ішов наперекір.
  4. Надворі зовсім не холодно.
  5. Сім раз подумай – і зла не вчини, а добро роби не думаючи.
  6. Вітерець з берега не сміливо не покоїв море.

Підсумки турніру.

Різнорівневі індивідуальні домашні вправи.

Related Posts